Kategorija: Novice TZS

<a href=http://www.teniska-zveza.si/pokal_federacij/pokal_federacij_2019/ target=_self>Slovenija v Bathu po porazu z Grčijo z 1-2 v boj za obstanek z ekipo Gruzije</a>

Slovenija v Bathu po porazu z Grčijo z 1-2 v boj za obstanek z ekipo Gruzije

V Bathu je Slovenija danes igrala zelo pomemben obračun, v katerem bi našim dekletom zmaga že zagotavljala neposreden obstanek v I. EA skupini pokala Federacij. A izšlo se ni po slovenskih željah, saj sta tako Kaja Juvan kot Dalila Jakupović posamični srečanji izgubili. Merili sta se ekipi, ki sta uvodni tekmi v RR skupini izgubili, pri čemer so Grkinje v tekmi z Madžarsko osvojile točko, naše igralke pa so do prve točke prišle po zmagi Nike Radišič in Nine Potočnik v današnjem srečanju dvojic. Slovenija in Grčija sta se doslej v okviru EA skupine pokala Fed pomerili trikrat in sicer v letih 1993, 1998 in 2002. Dvakrat so zmagale Slovenke, enkrat Grkinje. Zadnji obračun leta 2002 so v turški Antalyi dobile naše igralke, posamični točki pa sta takrat priigrali Maja Matevžič in Tina Pisnik, ki sta v nadaljevanju z zmago nad Ukrajino poskrbeli tudi, da se je Slovenija edinkrat doslej uvrstila v svetovno skupino pokala Federacij. Za Slovenijo je prva nastopila Kaja Juvan , ki je igrala z 21-letno Valentini Grammatikopoulu. Ta je trenutno na 171. mestu lestvice WTA, torej dve mesti za našo igralko. V zelo izenačenem srečanju, ki je trajalo dve uri in dvajset minut je bila na koncu Grkinja boljša s 7-6(2) 5-7 6-3. V prvem nizu je Juvanova povedla s 5-3 in servirala za niz, a je Grkinja izenačila, nato pa zanesljivo dobila podaljšano igro. Podoben razplet smo spremljali v drugem nizu, le da je bila tokrat s 5-3 v vodstvu Grkinja, a je Kaji uspel break v deseti igri, nato pa še eden v dvanajsti in Kaja je niz dobila s 7-5. V tretjem nizu je Grkinja v tretji igri odvzela Kaji začetni udarec, v nadaljevanju pa z izjemo osme, zanesljivo dobivala igre na svoj servis ter ponovno povedla s 5-3. Tokrat prednosti ni izpustila iz rok, s še enim breakom v deveti igri je tekmo odločila v svojo korist. Na koncu je bila boljša za sedem točk (118-111). Ob zelo izenačeni statistiki je Grkinja dosegla en brek več (5-4). Kaja tako še tretjič ostaja brez zmage, kar je zagotovo manjše razočaranje. Dalila Jakupović je bila pred velikim izzivom, saj bi morala za obstanek v dvoboju premagati najboljšo grško igralko, 23-letno Mario Sakkari, 38. igralko sveta. Tudi njej se ni izšlo in še tretjič je vknjižila ničlo. Sakkarijeva je bila po dveh urah in desetih minutah boljša s 4-6 6-4 6-3. Tudi drugo današnje srečanje je bilo izenačeno, a je bila razlika v osvojenih točkah nekoliko večja (108-96). Jakupovićeva je v srečanju dosegla tri brejke, a je svoj začetni udarec izgubila petkrat. Sakkarijeva je bila kljub devetim dvojnim napakam boljša nasprotnica, saj je imela boljši izkoristek tako prvega kot drugega servisa. Priigrala si je kar 17 priložnosti za break, Jakupovićeva na drugi strani le šest. Jutri čaka naše igralke boj za obstanek, nasprotnice bodo igralke Gruzije.

<a href=http://www.teniska-zveza.si/ target=_self>Konec tedna turnirji članov, dečkov in deklic do 14 let ter najmlajših</a>

Konec tedna turnirji članov, dečkov in deklic do 14 let ter najmlajših

Ta konec tedna bodo potekali turnirji za člane in članice v Ljubljani, Kranj gosti dečke v A, Velenje v B turnirju, deklice do 14 let bodo nastopile v Mariboru, najmlajši v kategorijah 8-11 let pa v Krškem in Novem mestu. S kvalifikacijami so že opravili dečki in deklice do 14 let. V Kranju so bili uspešni Blaž Šteblaj, Gašper Matijašič, Luka Markovič, Matic Hribar, Dmitry Suboch, Tom Srakar, Vaal Urankar in Žan Friš. V Mariboru so se iz kvalifikacij v glavni turnir uvrstile Hana Šišak Molan, Eva Zalokar, Nika Perić, Eva Šifrer, Maribel Križaj, Pika Doberlet, Katarina S. Mrvar in Zoja Lackovič.

<a href=http://live.fedcup.com/en/tie-detail.php/W-FC-2019-G1-EPA-B-A-M-HUN-SLO-01 target=_self>Slovenija tudi po drugem dnevu ostaja brez zmage, Madžarke boljše s 3-0</a>

Slovenija tudi po drugem dnevu ostaja brez zmage, Madžarke boljše s 3-0

V drugem krogu turnirja na pokalu Fed v Bathu Slovenija igra z ekipo Madžarske in posamičnih obračunih zaostaja z 0-2. V prvem srečanju sta se merili druga Madžarka Dalma Galfi, 311. igralka lestvice WTA in druga naša igralka Kaja Juvan, 169. igralka sveta. Kaja je srečanje začela slabo in po vsega 25 minutah igre prvi niz izgubila z 1-6. Galfijeva je od osmih izkoristila dve break žogi za dva odvzema servisa naši igralki, Kaja si ni priigrala nobene priložnosti za break. Drugi niz je naša igralka začela bolje ter po breaku Madžarke v tretji in re-breaku Juvanove v četrti igri sta bili igralki izenačeni do izida 4-4, ko je Kaja srervirala za vodstvo s 5-4. Z dvema dvojnima napakama je svoj servis izgubila, Galfijeva pa je zanesljivo dobila naslednji začetni udarec, s tem pa drugi niz in srečanje z izidom 6-1 6-4. Srečanje je trajalo uro in sedem minut, Madžarka pa je bila v osvojenih točkah boljša s 65-46. Juvanova je po tekmi povedala, da je sicer izgubila, a je odigrala dobro tekmo, po njenem mnenju boljšo od tiste, ki jo je včeraj odigrala z Britanko. Madžarska nasprotnica je po njenem mnenju zelo solidno odigrala, tako da zaradi poraza ne sme biti preveč razočarana. Jutri je nov dan in nova tekma v kateri bo dala vse od sebe in upa na dober rezultat, je še povedala po današnjem srečanju z Galfijevo.Dalila Jakupović je v drugem srečanju dnevnega programa, v tekmi z Anno Bondar, 224. igralko lestvice WTA poskušala Slovenijo obdržati v igri za zmago, a ji to ni uspelo. Madžarka je po uri in pol igre slavila s 4-6 6-1 6-4. Bondarjeva je odlično servirala in na tekmi dosegla kar 15 asov. V celotnem srečanju je oddala samo eno igro na svoj servis, več kot eno priložnost za break pa Jakupovićevi tudi ni ponudila. Dalila je začetni udarec izgubila trikrat, še sedemkrat je break žogo Madžarki ubranila. Končno seštevek točk je bil 84-69 v korist Madžarke. Jakupovićeva je po srečanju povedala, da je nasprotnica odigrala izvrstno temo, odlično je servirala, sama pa je imela nekaj nihanj pri začetnem udarcu. V igri dvojic so nastopile Nika Radišič in Nina Potočnik ter Adrienn Nagy in Reka Luca Jani. Madžarki sta bili boljši in sta zmagali z rezultatom 7-6(3) 4-6 6-2. Naše igralke jutri potrebujejo zmago z Grčijo, tako da jim ne bi bilo potrebno v play out za obstanek v I EA skupini. Kljub temu, da so Madžarke na papirju najslabša reprezentanca na turnirju so proti Sloveniji dosegle še drugo zmago in bodo zagotovo zahtevne nasprotnice tudi za domačinke v odločilni tekmi za prvo mesto v skupini. V skupini B se bosta za zmago v skupinskem delu borili ekipi Hrvaške in Srbije. Hrvatice so danes z 2-1 premagale Gruzijo, Srbkinje s 3-0 Turčijo. Rezultat srečanja lahko v živo spremljate

Slovenija bo v Davisovem pokalu gostovala v Egiptu

Žreb Davisovega pokala, ki je bil danes opravljen v Londonu je določil, da bo slovenska teniška reprezentanca v svojem edinem nastopu letos v Davisovem pokalu gostovala v Egiptu. Gostitelji morajo v naslednjih dneh sporočiti, ali bo dvoboj aprila ali septembra. Slovenija, ki si je lani komaj zagotovila obstanek v drugi evroafriški skupini, na žrebu v Londonu ni bila med šestimi nosilci. Kapetan Miha Mlakar je po žrebu povedal: “Dobili smo nasprotnika, proti kateremu smo favoriti, v kolikor bomo tam nastopili z najboljšimi igralci. Gostovanja v Davisovem pokalu so vedno neugodna in zahtevna.” Egiptovska reprezentanca v svoji najmočnejši postavi razpolaga z naslednjimi igralci: Mohamed Safwat (198. ATP), Youssef Hossam (404.) in Karim Mohamed Maamoun (487.). Slovenija se je v Davisovem pokala že dvakrat pomerila z Egiptom in obakrat zmagala; leta 2000 v Kairu s 3:2, devet let kasneje na Otočcu pa s 5:0. Davisov pokal v nižjih skupinah se letos igra po nekoliko spremenjenem sistemu. Termina za igranje sta dva, in sicer 5. in 6. aprila oziroma od 13. do 15. septembra. Zmagovalec dvoboja bo napredoval v prvo evroafriško skupino, poraženec pa nazaduje v tretji rang tekmovanja. Vir:STA

<a href=http://www.teniska-zveza.si/ target=_self>V prvi tekmi turnirja pokala Fed v Bathu Velika Britanija od Slovenije boljša s 3-0</a>

V prvi tekmi turnirja pokala Fed v Bathu Velika Britanija od Slovenije boljša s 3-0

Prvo tekmo slovenske reprezentance na pokalu Fed v britanskem Bathu, kjer ji nasproti stojijo domačinke, ekipa Velike Britanje, je odprla Kaja Juvan. Njena nasprotnica je bila druga Britanka, 22-letna Katie Boulter, 83. igralka lestvice WTA. Boulterjeva je po 59 minutah igre zmagala s 6-4 6-2 in domačinke popeljala v vodstvo. Juvanova je srečanje sicer odlično začela in se v začetku zelo dobro zoperstavila 90 mest višje uvrščeni igralki na lestvici WTA. A bolj kot se je srečanje razvijalo več nesigurnosti je bilo čutiti v Kajini igri. Po izgubljenem servisu v peti igri prvega niza je sicer dobro nadaljevala vse do izida 4-5, ko je na servis nasprotnice naredila tri neprisiljene napake in Britanka je dobila prvi niz. V drugem je Kaja izgubila uvodni začetni udarec, kasneje pa je servis oddala še enkrat in sicer v sedmi igri. Britanka je bila bistveno bolj agresivna, naredila je manj napak, bila pa je tudi zelo zanesljiva pri začetnem udarcu sasj Juvanovi ni ponudila niti ene priložnosti za break. Britanka je bila v osvojenih točkah boljša s 58-43. Po pričakovanju je imela težko nalogo naša prva igralka Dalila Jakupović. Igrala je s prvo Britanko, 27-letno Johanna Konta, ki je na lestvici WTA uvrščena na 39. mesto. Konta je bila po uri in petdesetih minutah igre boljša s 7-6(7) 6-2. Zelo izenačen prvi niz, v katerem je bilo kar osem breakov, je v dramatičnem zaključku dobila Britanka potem, ko je imela Jakupovićeva že tri zaključne žoge v podaljšani igri. Vodila je namreč s 6-3, nato pa izgubila štiri zaporedne točke in na koncu tie-break s 7-9. V drugem nizu je bila odločilna tretja igra, ko je Dalila izgubila svoj srevis brez dobljene točke, nato pa je Konta zanesljivo pripeljala tekmo do konca. Britanke so tako že zmagovalke srečanja, a tudi osvojena točka v igri dvojic bi, ob ugodnem razpletu v nadaljevanju, ko bodo naše igralke čakale na morebitno napako Britank, lahko bila zelo pomembna. Tekmo dvojic sta tako odigrali Jakupovićeva in Juvanova, na britanski strani pa sta nastopili Harriet Dart in Katie Swan. Naši igralki sta bili tokrat daleč od zmage saj sta zanesljivi domačinki slavili s 6-2 6-2. V četrtek bodo nasprotnice Slovenk igralke Madžarske. Te so prišle v Bath v močno okrnjeni zasedbo, a jim to ni preprečilo zmage nekoliko presenetljive zmage nad ekipo Grčije z 2-1. V skupini A sta bili danes odigrani dve tekmi. Hrvaška je z 2-1 premagala Turčijo, Srbija pa z enakim izidom Gruzijo.

<a href=http://www.teniska-zveza.si/ target=_self>Živa Falkner v Paragvaju na turnirju ITF prvega ranga izgubila v tretjem krogu posameznic, med dvojicami poražena v polfinalu</a>

16-letna Živa Falkner, 184. mladinka sveta, je po enotedenskh pripravah v Paragvaju z ekipo ITF začela tritedensko južnoameriško turnejo na kateri bo nastopila na treh močnih mladinskih turnirjih. Njena prva nasprotnica na turnirju v Lambareju v Paragvaju, 39. Asuncion Bowlu, je bila 17-letna Rusinja Anfisa Danilchenko, 205. igralka lestvice ITF. Živa je po treh urah in petdesetih minutah igre ob visoki temperaturi +33 C, slavila s 6-4 4-6 6-3 in se uvrstila v tretji krog. Tu je igrala s 4. nosilko, 16-letno Romino Ccuna iz Peruja, 129. mladinko sveta in izgubila s 6-4 2-6 3-6. Živa nastopa tudi v konkurenci dvojic. S soigralko Dano Guzman iz Peruja sta prvi nosilki turnirja dvojic in sta bili v prvem krogu prosti, v drugem pa sta s 6-4 6-2 premagali domačinko Daianne Hayashida in Brazilko Nalando Teixeira Da Silva. Uspešni sta bili tudi v četrtfinalu, kjer sta z 1-6 6-2 10-5 premagali Američanki Jenno Defalco in Madison Sieg. V polfinalu sta nato morali premoč priznati Romini Ccuno iz Peruja in Jimar Gerald Gonzalez iz Čila. Težek žreb pa je pripomogel k hitremu slovesu Jana Kupčiča na turnirju ITF drugega ranga v Moldaviji. V prvem krogu se je namreč pomeril s prvim nosilcem in trenutno 67. mladincem sveta, Rusom Alexandrom Bindo. Ruski vrstnik je bil boljši s 6-2 6-3. V konkurenci dvojic je Jan moči združil s Srbom Štefanom Ivićem, nastope pa sta končala že po prvem srečanju. S 6-1 7-6(3) sta ju premagala Pierre Malan iz JAR in Karlis Ozolins iz Latvije.

<a href=http://www.teniska-zveza.si/ target=_self>Na OP do 16 let v A turnirjih oba naslova v Maribor, slavila sta Annika Planinšek in Sebastian Dominko; v B turnirju fantov zmagal Dmitry Suboch</a>

V Mariboru se je končalo OP za dekleta v starostni kategoriji do 16 let. V mariborsko-ptujskem finalnem obračunu je bila boljša domačinka, druga nosilka turnirja Annika Planinšek (Žtk Maribor), ki je s 6-3 6-4 premagala prvo nosilko Tajo Lončarič (Ptuj). Planinškova je bila v vseh starostnih kategorijah blizu najboljšim, še nikoli doslej pa se ji na turnirjih Tenis Slovenije ni uspelo povzpeti prav na vrh. To je torej njen prvi naslov in napoved, da bo tudi v tej starostni kategoriji mešala štrene najboljšim in se borila za vrh teniške lestvice. A turnir fantov je v Medvodah osvojil Annikin klubski soigralec Sebastian Dominko, ki je tako dopolnil izjemen izkupiček treh zmag igralcev in igralk ŽTK Maribor na A turnirjih tega konca tedna. V finalu medvoškega turnirja je Dominko, sicer prvi nosilec turnirja, s 6-3 7-6(3) premagal tretjega nosilca Nejca Žuniča. Spremljali smo zanimiv in izenačen turnir na katerem sta morala oba finalista odigrati tudi tri nize, Žunič enkrat in Dominko dvakrat, pri čemer je bil predsem Dominkov polfinalni obračun v katerem je premagal klubskega soigralca Maja Premzla izjemno izenačen in napet. Dominko je namreč slavil s 7-5 6-7(7) 7-6 (1). B turnir fantov, ta se je odvijal v Mariboru, je osvojil Dmitry Suboch (Morje). V finalu je s 7-6(2) 6-1 premagal Tilna Javornika (Sl-Ko).

<a href=http://www.teniska-zveza.si/ target=_self>Žiga Šeško in Nala Kovačič zmagovalca A , Mark Bečirovič Novak in Kaja Kadak Ocvirk finalnega B turnirja do 12 let</a>

V Ljubljani se je na TA Breskvar končal finalni A turnir v kategoriji do 12 let. Turnir je osvojil Žiga Šeško (AsLit), ki je v finalu s 7-5 6-0 premagal Luko Petroviča (Sl-Lj). Za petega igralca lestvice TS je to prvi naslov v karieri na turnirjih Tenis Slovenije, z uvrstitvijo v finale pa je do uspeha kariere prišel tudi Petrovič. B turnir dečkov je v Ljubljani osvojil Mark Bečirovič Novak (Tk_Sb). V finalu je s 6-0 6-1 premagal Lasseja G. Zajca (Topte). V A turnirju deklic je v Mariboru slavila prva nosilka Nala Kovačič (ŽtkMb), ki je v finalu s 6-2 6-2 premagala drugo postavljeno Ljubljančanko Zalo Vnuk (TkTal). Po dveh zaporednih zmagah Vnukove v začetku sezone je zdaj prvič v medsebojnih obračunih slavila še Kovačičeva in se tako še utrdila na prvem mestu lestvice do 12 let. V finalu B turnirja deklic sta nastopili Kaja Kadak Ocvirk (Maja) in Karolina Trnkovski (LukaKp). S 6-0 6-0 se je prvega naslova na turnirjih veselila Kaja.

Tamara Zidanšek z velikimi koraki proti TOP 50

Tamara Zidanšek je po uspešnem nastopu na turnirju v Hua Hinu, kjer je klonila v polfinalu, na novi lestvici WTA pridobila 11 mest in je na novi najvišji točki v karieri, na 63. mestu. Sledijo ji Dalila Jakupović na 86. mestu (-4), Polona Hercog na 88. mestu (+1) in Kaja Juvan na 169. mestu (+2). Na moški lestvici na vrhu ni prememb. Naša najvišje uvrščena igralca ostajata Aljaž Bedene na 65. mestu in Blaž Rola na 205. mestu, za dve mesti je zdrsnil Blaž Kavčič, ki je zdaj na 217. mestu, tri mesta pa je pridobil Nik Razboršek, ki je na 596. mestu.

<a href=http://www.teniska-zveza.si/ target=_self>Aljaž Bedene z zmago začel nastope na peščenem ATP turnirju v Argentini</a>

Aljaž Bedene z zmago začel nastope na peščenem ATP turnirju v Argentini

Naš vodilni teniški igralec na moški svetovni teniški lestvici ATP Aljaž Bedene je ta teden na ATP turnirju serije 250 v argentinski Cordobi. Turnir ima nagradni sklad 590.000 $ in se igra na pesku. Aljažev nasprotnik v prvem krogu je bil 23-letni nemški levičar Maximilian Marterer, 76. igralec lestvice ATP. Aljaž je s po enim breakom v vsakem nizu zanesljivo slavil s 6-3 6-4 in prekinil niz petih zaporednih porazov. Oba igralca sta dobro servirala, a je bil s 84 % osvojenih točk na prvi servis Bedene uspešnejši od Nemca, ki si v srečanju ni priigral niti ene break priložnosti. V zadnjih desetioh srečanjih z levičarji je bil uspešen sedemkrat. V drugem krogu ga zdaj čaka obračun s prvim nosilcem, Italijanom Fabiom Fogninijem, 15. igralcem sveta. To bo že njuno osmo medsebojno srečanje, Aljaž pa doslej še ni okusil slasti zmage. V Sharm El Sheikhu je v kvalifikacijah turnirja ITF WTT (15.000 $) nastopil Anže Arh. Njegov nasporotnik je bil drugi nosilec, Američan Connor Farren, ki je zmagal s 6-1 6-3. Na ITF WTT turnirju v Sharm El Sheikhu je nastopila Kristina Novak, ki je bila neposredno uvrščena v glavni žreb. Njena nasprotnica v prvem krogu je bila Moldavijka Anastasia Vdovenco, 162. igralka lestvice ITF WTT, ki je bila boljša s 7-5 6-4. V okviru južnoameriške turneje z ekipo ITF bo na turnirju prvega ranga v paragvajskem Lambareju nastopila naša trenutno druga mladinka Živa Falkner. V prvem krogu bo igrala z Rusinjo Aniso Danilchenko, 205. mladinko sveta. Na mladinskem turnirju ITF 2 ranga v Moldaviji pa bo zaigral Jan Kupčič. Žreb mu ni bil naklonjen, saj bo že v prvem krogu na drugi strani mreže prvi nosilec turnirja, Rus Alexandr Binda, 68. mladinec sveta.